• BiP
  • język migowy

Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej Spółka z o.o. 43-450 Ustroń, ul. Myśliwska 10

Strona główna/O nas/Edukacja/Porady i informacje/Elementy ułatwiające zbieranie deszczówki

Elementy ułatwiające zbieranie deszczówki

Wiemy już wszystko o zbiornikach do łapania deszczówki, ich pojemnościach i rodzajach (a kto jeszcze nie wie, może dowiedzieć się z naszego poprzedniego artykułu - Deszczówka ma głos!!!). W kolejnej odsłonie akcji Deszczówka ma głos! Przyjrzymy się nieco mniejszym, ale też bardzo potrzebnym elementom naszego systemu zbierania wód opadowych.

Zbieracze do wody

Jest ich na rynku całkiem dużo i mają bardzo różne ceny, więc możemy bez problemu dobrać taki wyłapywacz deszczówki, jaki najbardziej nam odpowiada. Szukając tego jedynego, warto sprawdzić różne nazwy - wyłapywacz, łapacz, zbieracz, odzyskiwacz poprowadzą nas do tego samego - elementu montowanego w rynnie, który umożliwi przekierowanie wód opadowych do naszego zbiornika. Przy okazji poszukiwań konieczna będzie znajomość średnicy naszej rynny - ułatwi to dopasowanie odpowiedniego modelu. Jest to szczególnie ważne jeśli decydujemy się na zbieracz klapowy - element montowany zamiast kawałka rynny, który musimy wyciąć. Zbieracz klapowy to najłatwiejsza konstrukcja do odprowadzania deszczówki, ale jest on przydatny jedynie w przypadku otwartych pojemników na wodę - woda płynie wprost z niego do beczki czy zbiornika, jakakolwiek klapa czy zamknięcie uniemożliwi odpowiednie działanie całego systemu.

Jeśli wybrany przez nas zbiornik jest zbiornikiem zamkniętym, a dodatkowo nie chcemy zbytnio ingerować w konstrukcję rynny, idealnie sprawdzi się zbieracz montowany za pośrednictwem wywierconego otworu o niewielkiej średnicy. Po umieszczeniu w nim łapacza, podpinamy specjalny wężyk łączący rynnę ze zbiornikiem i możemy cieszyć się zbieranymi litrami wody. Jeśli lubimy majsterkować, możemy kupić sam zbieracz, ale znacznie łatwiej kupić od razu cały zestaw zawierający wszystkie potrzebne elementy i wężyk.

Podstawka do zbiornika

Kiedy wszystko już wybrane, zakupione i podłączone, czas na ustawienie pojemnika. W tym momencie przyda się jeden niewielki, choć przydatny element - podstawka. Wykonana z tworzywa odpornego na zmiany temperatury i warunki atmosferyczne, spełnia dwie kluczowe funkcje. Przede wszystkim ułatwia dostęp do pojemnika i wybieranie z niego wody, a zimą chroni zbiornik przed niskimi temperaturami od gruntu. Podstawki często dopasowane są wizualnie i technicznie do pojemników i tworzą jeden komplet.

Kranik

Kranik to element naprawdę niepozorny, a zarazem niezwykle praktyczny. Jego zamontowanie nie jest konieczne - wodę możemy pobierać z górnej części zbiornika, ale jeśli chcemy ułatwić sobie nabieranie do konewki czy wiadra, dużo łatwiej będzie to robić używając kranu właśnie.

Zestaw połączeniowy

Jeśli zbieranie deszczówki zaczynamy od mniejszego pojemnika, ale z biegiem czasu będziemy chcieli dostawić drugi,
z pewnością przyda się zestaw połączeniowy. To po prostu wąż z odpowiednim zakończeniem, który umieszczamy
w ściankach dwóch zbiorników za pomocą specjalnej wyrzynarki. Dzięki niemu zwiększymy pojemność przydomowego systemy zbierania wód opadowych nie generując przy tym zbędnych odpadów i bez konieczności wymiany dotychczasowego zbiornika.

Zestaw lub złączka do węża ogrodowego

Najłatwiejszym sposobem pobieranie zgromadzonej deszczówki jest jej przelanie np. do konewki. Ale jeśli chcemy ten proces dodatkowo uprościć, można zaopatrzyć się w zestaw lub złączkę do podłączenie węża ogrodowego. Dzięki temu podlewanie stanie się jeszcze prostsze, a sam wąż może służyć jako wskaźnik poziomu wody w zbiorniku (o ile będzie przezroczysty).

do góry