do góry

Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej Spółka z o.o. 43-450 Ustroń, ul. Myśliwska 10

Strona główna/Komunikaty/Aktualności/Rury pod kołderką, czyli nie daj się przymrozkom.

Rury pod kołderką, czyli nie daj się przymrozkom.

2019-11-19

Tegoroczne lato odeszło na dobre - ostatni ciepły październikowy weekend za nami. Meteorolodzy zapowiadają załamanie pogody i spadek temperatury - to jasny znak, że zbliża się zima. Zanim jednak nadciągną przymrozki, a ziemia pokryje się białym puchem, warto pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu sieci wodociągowej.

Zimowa awaria to nic przyjemnego ani dla użytkowników, ani dla usuwających ją specjalistów. W przypadku bloków mieszkalnych i osiedli zabezpieczenie sieci wodociągowej nie leży po stronie lokatorów, jednak mieszkańcy domów jednorodzinnych i właściciele domków letniskowych powinni odpowiednio wcześniej zabezpieczyć instalację przed zamarznięciem.

- Nagły brak zimnej i ciepłej wody w mroźny poranek to niemiła niespodzianka, jednak możemy zrobić całkiem sporo, by zminimalizować jej wystąpienie - mówi mgr inż. Leszek Czyż. Kierownik Działu Eksploatacji Sieci wod-kan Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej - W dzisiejszych czasach ani zdobycie odpowiednich materiałów ani ich umieszczenie w odpowiednim miejscu nie powinno stanowić najmniejszego problemu - dodaje Czyż.

Co więc zrobić, żeby uchronić instalację wodną przed zamarznięciem? Najlepiej postępować zgodnie z poniższymi krokami:

  1. Pierwszy krok to zabezpieczenie rur materiałami izolacyjnymi. Bardzo dobrze sprawdzą się wełna mineralna, otulina z pianki czy słomiane maty. Jeśli zima jest wyjątkowo mroźna, konieczne może okazać się czasowe dogrzewanie pomieszczenia, w którym są zlokalizowane.
  2. Kolejnym ważnym elementem są wodomierze. Jeśli urządzenia umieszczone są w studni, należy odpowiednio ocieplić jej strop - z pomocą przyjdą styropian i wełna mineralna. Warto pamiętać, by w okresie mrozów dokładnie zamykać studnię i niepotrzebnie jej nie wychładzać.
  3. Z instalacji wodnych w ogrodzie, które w okresie zimowym nie są używane oraz z instalacji w domkach letniskowych czy na działce, najlepiej całkowicie spuścić wodę, a doprowadzające ją dopływy zamknąć.
  4. Jeśli w okresie zimowym wyjeżdżamy, nie wyłączajmy całkowicie ogrzewania - najlepiej ustawić je na poziomie zapewniającą dodatnią temperaturę w pomieszczeniu, w którym znajduje się instalacja napełniona wodą.

Tak osłonięte rury i wodomierze powinny być odporne na mrozy nawet przez kilka sezonów. Co roku warto sprawdzić w jakim stanie są zabezpieczenia i wprowadzić ewentualne poprawki. Co jednak, jeśli zapomnimy o sprawdzeniu lub zima okaże się wyjątkowo mroźna?

- Jeśli dojdzie do zamarznięcia wewnętrznej instalacji wodociągowej powinniśmy ją ogrzać podnosząc temperaturę wewnątrz pomieszczeń - wyjaśnia Czyż - Przydatne mogą okazać się grzejniki i dmuchawy elektryczne. Można również ogrzewać same rury, jednak tutaj warto pamiętać o kilku zasadach. Nigdy nie polewajmy ani rur ani liczników gorącą wodą ani nie podgrzewajmy ich palnikami - może to doprowadzić do zniszczenia instalacji czy urządzeń. Znacznie lepiej podgrzewać rury stopniowo, zaczynając od jej końców, nie od środka - podpowiada Czyż.

Jeśli mimo naszych zabiegów nic się nie zmienia i instalacja dalej jest zamarznięta, warto wezwać pogotowie wodociągowe dzwoniąc na numer 994. Pracownicy Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej zdiagnozują problem i pomogą przywrócić wodę w rurach, aby móc cieszyć się ciepłym strumieniem w domowym kranie.

Częstym błędem popełnianym przez użytkowników jest niwelacja terenu działki np. pod budowę chodników, dróg dojazdowych itp. Pamiętajmy, że rurociągi powinny być posadowione poniżej głębokości przemarzania tj. min 1,3 m. Niwelacja terenu bez dodatkowego zabezpieczenia rurociągu może spowodować, że całe przyłącze do budynku ulegnie zamarznięciu, a wtedy to już duży problem.