• BiP
  • język migowy

Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej Spółka z o.o. 43-450 Ustroń, ul. Myśliwska 10

Strona główna/Komunikaty/Ogłoszenia/Deszczówka ma głos!!!

Deszczówka ma głos!!!

2020-05-22

Gdy deszcz pada za długo, potrafi zepsuć każde wakacje. Gdy przychodzi nagle i jest bardzo obfity, powoduje powodzie i ogromne straty. Ale gdy go nie ma, cierpi nie tylko natura, ale także rolnictwo i przemysł. Dlatego warto wiedzieć jak wykorzystać deszczówkę - wodę, którą dostajemy od przyrody „w gratisie”, a której zwykle jak najszybciej chcemy się pozbyć.

Kiedy pada deszcz, w ogóle się nad nim nie zastanawiamy - ot po prostu zmiana pogody. Tymczasem wody opadowe, potocznie zwane deszczówką, to naturalne źródło miękkiej wody, idealnej nie tylko do podlewania czy nawadniania ogródków, ale także do wykorzystania w gospodarstwie domowym. Deszczówka nie nadaje się do picia - jej skład zależy od czystości powietrza, które napotyka podczas opadania. Może zawierać sadzę, pyłki roślinne, pył przemysłowy, mikroorganizmy i pewne ilości soli mineralnych. Charakteryzuje się także kwaśnym pH i przez wielu traktowana jest jako ściek. Warto jednak ją gromadzić - to rozwiązanie korzystne nie tylko pod względem ekologicznym, ale także ekonomicznym. W dobie nadchodzącej suszy i zmian klimatycznych ograniczenie wykorzystania wody pochodzącej z wodociągu to czysty zysk - nie marnotrawimy wody kranowej, którą można wykorzystać w lepszy sposób i ograniczamy rachunki za domowe zużycie.

Zbieranie deszczówki może również okazać się idealnym rozwiązaniem w perspektywie zmian klimatycznych i zapowiadanej przez specjalistów suszy - przed nami lato najsuchsze od 100 lat. Dlatego Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej we wspólnej akcji z Głosem Ziemi Cieszyńskiej „Deszczówka ma głos!”, będą podpowiadać jak zbierać wody opadowe, jak i do czego je wykorzystywać. Informacje znajdziecie na:
www.wzc.com.pl,
www.gzc.cieszyn.pl,
https://www.facebook.com/wodociagiziemicieszynskiej/
https://www.facebook.com/GlosZiemiCieszynskiej/

do góry