25 października na terenie zbiornika Wisła Czarne podpisano umowę na kompleksową modernizację tego kluczowego elementu infrastruktury wodnej powiatu cieszyńskiego. W uroczystości uczestniczyli m.in. Przemysław Koperski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, przedstawiciele lokalnych samorządów oraz zarząd Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej. Modernizacja, realizowana przez firmę Keller Polska Sp. z o.o., ma na celu przywrócenie pełnej pojemności zbiornika, zwiększenie jego funkcji retencyjnej oraz poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Inwestycja ta jest odpowiedzią na rosnące zagrożenie związane z suszami hydrologicznymi, które w ostatnich latach wpływały na zmniejszenie zasobów wód powierzchniowych i podziemnych w regionie.
Przemysław Koperski zwrócił uwagę, że zapora w Wiśle Czarnem straciła blisko 20 procent swojej pojemności w ciągu kilkudziesięciu lat użytkowania. -Chcemy przywrócić jej pierwotną wartość, aby zapewnić bezpieczeństwo przeciwpowodziowe oraz stabilne zasoby wody dla mieszkańców Wisły, Ustronia, Skoczowa, Goleszowa i Dębowca - podkreślił Podsekretarz Stanu. Dodał również, że harmonogram prac jest zaplanowany w taki sposób, aby zminimalizować utrudnienia dla turystów i mieszkańców, a zakończenie inwestycji planowane jest na czerwiec 2025 roku.
Finansowanie projektu pochodzi ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020 w ramach operacji „Zarządzanie zasobami wodnymi”. W ramach prac modernizacyjnych przewidziano m.in. drenaż zbiornika, przelewu stokowego oraz sieci piezometrów. Co istotne, prace nie wpłyną na bieżącą dostępność wody dla mieszkańców. Burmistrz Wisły, Tomasz Bujok, w swojej wypowiedzi wyraził wdzięczność z rozpoczęcia długo wyczekiwanej modernizacji, dziękując wszystkim zaangażowanym w projekt. - Nie wierzyłem, że to się uda, bo przecież takich spotkań i obietnic było już mnóstwo. Ale ostatnie miesiące pokazały, jak ważne są tego typu inwestycje dla bezpieczeństwa naszych mieszkańców i rozwoju regionu - zaznaczył burmistrz. Wspomniał również o potrzebie kontynuacji prac i dalszej współpracy z Wodociągami Ziemi Cieszyńskiej oraz Wodami Polskimi.
Podobne zdanie wyraziła prezes zarządu Wodociągów Ziemi Cieszyńskiej, Beata Halama, która podkreśliła znaczenie modernizacji dla zapewnienia dostępu do wody pitnej w regionie. - Obecnie pobieramy około 3,2 mln m sześc. wody rocznie ze zbiornika, a nasze pozwolenie wodnoprawne pozwala na pobór do 4,5 mln m sześc. Modernizacja pozwala nam spać trochę spokojniej mając milionowy bufor bezpieczeństwa dla naszych mieszkańców - powiedziała.
Wartość inwestycji wynosi blisko 11 mln złotych. Prace tego rodzaju na zbiorniku Wisła Czarne nie były prowadzone od ponad 50 lat, co sprawia, że modernizacja ta ma szczególne znaczenie dla gospodarki wodnej regionu. Dzięki niej zbiornik odzyska swoje pierwotne możliwości retencyjne, a mieszkańcy będą mogli czuć się bezpiecznie zarówno pod kątem ochrony przeciwpowodziowej, jak i stabilnych dostaw wody w przyszłości.