• BiP
  • język migowy

Wodociągi Ziemi Cieszyńskiej Spółka z o.o. 43-450 Ustroń, ul. Myśliwska 10

Strona główna/O nas/Edukacja/Porady i informacje/Rośliny kochają deszczówkę

Rośliny kochają deszczówkę

Każdy ogrodnik, który dogląda swoich roślin widzi, jak po deszczu ich liście podnoszą się i rosną, a jak niszczeją pod wpływem nadmiernego słońca i suszy. Ubogie opady i bezśnieżna zimna sprawiły, że ziemia jest sucha - skąpe opady deszczu nie wystarczają roślinom do rozkwitu i wzrostu. Konieczne jest więc podlewanie - zawsze wieczorem, dla bezpieczeństwa i ukojenia po gorącym dniu. Tutaj idealnie sprawdzi się deszczówka - pozytywnie wpłynie nie tylko na stan naszego portfela, ale także na kondycję roślin. Oto dlaczego:

  • woda deszczowa jest dla kwiatów i roślin źródłem naturalnym. Nie zawiera wapnia i magnezu używanych
    w wodzie wodociągowej, jest więc od niej miększa. A woda miękka to to, co przyroda lubi najbardziej.
  • dzięki swojej miękkości woda deszczowa nie pozostawia nieestetycznych białych osadów czy to wokół roślin, czy na ich donicach.
  • woda deszczowa ma niskie pH - świetnie nadaje do podlewania wszystkich roślin, ze szczególnym uwzględnieniem odmian kwasolubnych, jak azalie, borówki, wrzosy czy różaneczniki.
  • deszczówka pełna jest substancji odżywczych, a nie zawiera pierwiastków dodawanych do wody kranowej. Chlor i fluor, choć dbają o to, by w kranówce nie było bakterii, pogarszają przyswajanie wody przez rośliny i mogą powodować ich uszkodzenia.
  • woda deszczowa jest odpowiednio napowietrzona i ma temperaturę otoczenia, czyli taką, jak rośliny. Dzięki temu unikniemy szoku termicznego podlewając rozgrzane rośliny zimną wodą wodociągową.
  • zbieranie wody deszczowej to również ulga dla naszego portfela - gromadząc ją nie ponosimy żadnych kosztów, w przeciwieństwie do opłat za zużycie wody wodociągowej - krótkie zestawienie prezentowaliśmy we wcześniejszej odsłonie akcji Deszczówka ma głos! https://www.wzc.com.pl/o-nas/dlaczego-warto-zbierac-deszczowke
  • no i na końcu, choć niezwykle ważne - kwestie ekologiczne. W dobie suszy i postępujących zmian klimatycznych, kiedy woda kranowa może stać się dobrem reglamentowanym, odpowiednio duży zbiornik ze zgromadzoną deszczówką może sprawić, że mimo odgórnych ograniczeń nasz ogród będzie cieszył oczy nawet w najbardziej upalne lato.
do góry